Bowling je dnes velmi populární aktivitou, která je vnímána některými spíše jako sport, jinými zase jako společenská zábava. Ať už tak či onak, jedno je jasné – oblíbenou činností je už pořádně dlouho!

Předměty připomínající kouli a kuželky nalezl v roce 1930 Sir Flinders Petrie při vykopávkách v Egyptě. Jejich vznik se datuje přibližně do roku 3 200 před naším letopočtem. Německý dějepisec William Pehle ovšem tvrdí, že prapočátky bowlingu pocházejí z území dnešního Německa z období okolo roku 300 našeho letopočtu, kde byla hra součástí náboženských obřadů. Ve středověku se hra těšila velké oblibě v Anglii. Odtud se kuželky rozšířily do dalších zemí Evropy a později také Ameriky.

V roce 1841 byl v Connecticutu vydán zákon, který kuželky zařadil mezi zakázané hazardní hry. Zákaz se týkal hry s devíti kuželkami, proto ho hráči obešli přidáním jedné kuželky navíc, upravením jejich rozměrů a rozestavení. Změnili se také průměr a hmotnost koule, dráhu začaly tvořit parkety a hra získala nám dnes tolik známý název bowling. Postupem času se přestěhoval z venkovních prostor dovnitř budov.

V září 1895 vznikl American Bowling Congress, který téhož roku vydal první pravidla bowlingu. Nedlouho na to se původně ryze mužskému sportu začaly věnovat také ženy. Na začátku 20. století došlo k rychlému vývoji bowlingových technologií. Vznikají první moderní koule z kvalitních materiálů a začíná se používat také převratný vynález – automatický zvedač kuželek.

V Česku je bowling stále poměrně mladou aktivitou – první bowlingová centra zde začala vznikat až po sametové revoluci. První mistrovství republiky se uskutečnilo v roce 1997, od té doby se koná každým rokem.

(Zdroj: Wikipedia)

Co dál?

Jednu metu bowling stále nepokořil – dodnes není olympijským sportem. Protože je však velmi populární po celém světě (a například v severských zemích se stává téměř národním sportem), dá se očekávat, že i pokoření tohoto milníku je na spadnutí. Začněte trénovat už teď, ať můžete být u toho!

V BEST Sportcentru naleznete 6 zbrusu nových bowlingových drah poháněných mechanikou světoznámé značky Brunswick. Díky dětským zarážkám a koulím si u nás zahraje celá rodina!